Students' Efforts Recognized at Assembly

Each year in the final weeks of school, Rockhurst gathers in the performance gym to honor students for their dedication both inside of the classroom, as well as for outstanding character and service to the community.  The 2018 All-School Awards Assembly took place on Wednesday, April 25.

Every department recognizes students from each grade level for his performance in a particular subject.  Some departments, such as English, has just one winner from each of the four grades, whereas some departments, such as Science, has a winner from each course for each grade.

The winners are selected by the teachers and department heads.

In addition to the academic awards, certain students are celebrated for their community service, perfect attendance, and more.

Below, the awards are listed as well as photos from the ceremony.  Congratulations to all of the recipients! AMDG

Arts Department

National School Orchestra Award: Sherlock Gong '18
Chopin Piano Award: Matthew Roxas '18
National School Choral Award: Colin Safley '18
Rockhurst Choral Spirit Award: James Howerton '18
Louis Armstrong Jazz Improvisation Award: Rory Reidy '18
John Phillip Sousa Band Award: Clayton Chambon '18
Woody Herman Jazz Improvisation Award: Rory Reidy '18
Quincy Jones Award: Charles DeLong '19
Ignatian Pastoral Music Award: Matthew Roxas '18
Visual Arts Award: Kevin Cardenas '18
Ceramic Arts Award: William Franke '18, Matthew Teahan '18
Rockhurst Theatre Award: Brion Dennis '18
Dramatic Arts Award: Nicholas Hodes '18

Communication Arts Department


Introduction to Mass Media: Sean Kueny '21
Intro to Movie Making: Evan Highfill '20
Advanced Movie Making Award: Christian Franklin '18
Intro to Broadcasting: 
Clint Purcell '19, Patrick Loper '19
Broadcasting II: Kevin Egan '20
Photography: David Edmonds '18, Grant Geiger '19, Sherlock Gong '18, Eli Todd '18
Graphic Arts: Chris Stillman '20
Yearbook Award: Samuel Curran '18
Newspaper I Award: Ben DeBasio '19
Newspaper II Award: Matthew Kuckleman

The Michael and Ilene Drape Journalism Scholarship is presented each year to a senior journalism student.  The award, funded by Mr. Tom Drape, a Rockhurst High School alum and former vice-president of Universal Press Syndicate, is given in honor of his parents, Michael and Ilene Drape.  This year's Drape Journalism Award: Samuel Curran '18

Senior Samuel Curran received this year's Michael and Ilene Drape Journalism Scholarship.

Computer Education and Science Department

Computer Management: Charles Schmitz '19
Automated Accounting: Adam Kistler '18 
Business Law: Paul Odu '18
Web Page Design: Tanner Overly '19
Intro to Computer Science: Jacob Sneed '21
Software Application Development: Jacob Sykes '18
AP Computer Science Principles: Austin Sands '19
AP Computer Science A: Sherlock Gong '18, Colton Walker '18
Bernie Kreikmeier and Buddy Worth Excellence in Technology Award: Krishon Harris '18


This year's recipient of the Bernie Kreikmeier and Buddy Worth Excellence in Technology Award: senior Krishon Harris.

 

English Department

Freshman Award: Sean Kueny '21
Sophomore Award: Lucas Brown '20
Junior Award: Jacob Gose '19
Senior Award: David Edmonds '18


English Award winners

Modern & Classical Language Department

Mandarin Chinese I: James Reintjes '21
Mandarin Chinese II: Wyatt Pelton '18, Bryce Tomka '20
Honors Mandarin Chinese III: Andrew Stafford '19

Honors Mandarin Chinese IV: Rory Reidy '18
French I: Jack Barron '21, Luan Le '21
French II: Kenan Blakey '20
Honors French III: Damien Cortez '19
AP French IV: Ethan Easley '19
Honors Greek I: Jacob Gose '19
Honors Greek II: Drake Rebman '18
Latin I: Spencer Brown '21
Latin II: Joseph Berglund '20
Honors Latin III: William Muehlebach '19
AP Latin IV: Viet Nguyen '18
Spanish I: Garrett Amundsen '21
Advanced Spanish I: James DeCoursey '21, Nathan D'Alesio '21
Spanish II: Domenic Monteleone '20, Nathan Paulbeck '20
Advanced Spanish II: Vincent Campo '21, Samuel Silva '20
Spanish III: Jacob Hiss '19, Joseph Coit '19
Honors Spanish III: Thomas Seitzer '19, Ross Wojcik '19
Spanish IV: Krishon Harris '18
Honors Spanish IV: Leyton Rebori '19, Andrew Valdivia '19
AP Spanish IV: 
Pablo Guzman '18

Mathematics Department 

Freshman Award: Joshua Frerker '21
Sophomore Award: Tanner Helton '20, Khoa Nguyen '20
Junior Award: Caden Gabel '19, Leyton Rebori '19
Senior Award: Zachary Telford '18
Probabilities & Statistics: Stephen Douglas '18


Mathematics Award winners

 
 

Physical Education Department

Freshman Award: Erick Hill '21
Sophomore Award: Wesley Rupp '20
Junior Award: Luke Boehm '19
Senior Award: Jacob Sykes '18


P.E. Award winners

Science Department

Biology: Braydon Tomasic '21, Mark O'Donnell '21
Honors Biology: Sean Kueny '21
AP Biology: Leyton Rebori '19
Chemistry: August Sonnenberg '20, Samuel Silva '20
Honors Chemistry: Joseph Berglund '20
AP Chemistry: Stephen Douglas '18
Physics: A.J. Nardella '19
Honors Physics: Austin Sands '19
AP Physics: Joseph Massman '18
Earth Science: Joseph Mitchell '18
Human Physiology: Charles Krebs '18
Principles of Engineering: Joseph Rozell '19
Intro to Robotics: Harlan Westra '21
Robotics Engineering I: Austin Sands '19
Robotics Engineering II: Connor Redmond '18

Social Studies Department

Ancient Civilizations: James Reintjes '21
Modern World History: Andrew Meysenburg '20
AP World History: Ryan Connor '20
AP U.S. History: Leyton Rebori '19
U.S. History: William Muehlebach '19
AP American Government: Drake Rebman '18
American Government: Colin Safley '18
AP European History: Conrad Mojica '18
Economics: Thomas Reintjes '18
History of the Kansas City Region: Nicholas Collins '18

Theology Department 

Freshman: Spencer Brown '21
Sophomore: Sam Silva '20
Junior: Leyton Rebori '19
Senior: Keinan Ruch '18

   
Theology Award Winners


Advanced Placement Scholars

Dominic Amatelli, Henry Buren, Peter Campbell, Sam Caprio, Ben Coates, Nick Collins, Brion Dennis, David Edmonds, Ryan Fitzgerald, Turner Graham, Pablo Guzman, Joseph Hathaway, Anthony Kammerer, Will Kanatzar, Sam Keitges, Conrad Mojica, Quentin Montagner, Viet Nguyen, Zach Pitzl, Jack Reardon, Dominic Scavuzzo, Sam Spencer, Jamie Sullivan, Will Tampke, Daniel Thompson, Travis Triplett, Colton Walker, John Williams

Advanced Placement Scholars With Honor

Andrew Connor, Michael Crowe, James Howerton, Grant Lander, Joseph Massman, Braden McCanles, Wyatt Pelton, Drake Rebman, Rory Reidy, Thomas Reintjes, Jack Spencer

Advanced Placement Scholars With Distinction

Sherlock Gong, William Henry, Jacob Sykes, Zachary Telford

National Merit Commended Students

Zachary Croake, Ryan Fitzgerald, Braden McCanles, William Pirner, Kyle Ruark, Zachary Telford, Samuel Torti

National Merit Semi-Finalists

Benjamin Coates, Andrew Connor, Anthony Cordes, Minh Nguyen, Wyatt Pelton, Drake Rebman, Rory Reidy, Maxwell Connor

National Merit Finalists

Benjamin Coates, Andrew Connor, Anthony Cordes, Minh Nguyen, Wyatt Pelton, Drake Rebman, Rory Reidy


Seven seniors were named National Merit Finalists: Benjamin Coates, Andrew Connor, Anthony Cordes, Minh Nguyen, Wyatt Pelton, and Drake Redman. Not pictured: Rory Reidy

Book Awards

Columbia University Club Book Award: Thomas Seitzer '19 
University of Rochester Humanities and Social Science Award: Connor Dreyer '19
University of Rochester George Eastman Young Leaders Award: Jacob Hiss '19
Dartmouth College Book Award: Jacob Gose '19
University of Rochester Bausch and Lomb Honorary Science Award: Ross Wojcik '19
Harvard University Book Award: William Muehlebach '19
Fairfield University Book Award: Maxwell Goeke '19
Xerox Award for Innovation and Information Technology: Gary Zancanelli '19
Rensselaer Polytechnic Institute Medalist Award: Caden Gabel '19
Tulane Book Award: Andrew Valdivia '19
George Washington Book Award: Matthew DeBasio '19

"R" Awards

This award honors those students who do more than merely participate in an activity.  Though they represent approximately 6 percent of the school's population, "R" Award recipients represent all who are members of the Rockhurst High School community to Kansas City.
 

Class of 2018: 

Clayton Anderson, Peter Campbell, Joshua Castaneda, Clayton Chambon, Anthony Cordes, Samuel Curran, Brayden Dannecker, Brion Dennis, Stephen Douglas, Thomas Finn, William Franke, Joseph Glaser, Sherlock Gong, Nathan Greene, Pablo Guzman, Krishon Harris, Joseph Hathaway, Evan Isom, Kaelan Jungmeyer, Anthony Kammerer, William Kanatzar, Paul Knopke, Matthew Kuckleman, Grant Lander, Riley Metcalf, Conrad Mojica, Zachary Pitzl, Drake Rebman, Thomas Reintjes, Sevin Robertson, Matthew Roxas, Colin Safley, Dominic Scavuzzo, Matthew Simsheuser, Jack Spencer, Samuel Spencer, Jamie Sullivan, Jacob Sykes, William Tamke, Zachary Telford, Darius Washington


Senior "R" Award winners

Class of 2019: 
Damien Cortez, Peter Elbert, Maxwell Goeke, Jacob Gose, Jacob Hiss, Lucas Hupke, Joseph Hutchison, Patrick Loper, William Muehlebach, Luke Pittman, Leyton Rebori, Joseph Rozell, Grady Schmitz, Brandon Valdez

Junior "R" Award winners

Class of 2020: 
Grant Auman, Oscar Brandmeyer, Alex Danzo, Michael Guerra-York, Evan Highfill, David King, Michael Kuklenski, Philip Licata, James Olson, Nathaniel Paulbeck, Joseph Tutera, Deveren Vaughn

Sophomore "R" Award winners

Class of 2020: 
William Auch, Adward Frazier, Samuel Kanatzar, Thomas Tietjen

Freshman "R" Award winners

Fr. Pedro Arrupe Award


This year, the Ignatian Service of Rockhurst High School recognizes deserving student or students from each class with the Fr. Pedro Arrupe Award.

Fr. Pedro was the 28th Superior General of the Society of Jesus, leading the Society of Jesus and the Church to be more committed to justice after his experience in Japan during World War II.  Inspired by St. Ignatius, the founder of the Society of Jesus, Fr. Pedro Arrupe S.J. shared a message with a alumni from Jesuit schools in 1973 that has shaped who we are and what we do at Rockhurst Jesuit High School ever since. He said, “Today our prime educational objective must be to form men and women for others; men and women who will live not for themselves but for God and his Christ -- the God-man who lived and died for all the world; men and women who cannot even conceive of love of God which does not include love for the least of their neighbors; men and women completely convinced that love of God which does not issue in justice for men is a farce.”

Each recipient of the award: seeked ways to stand up for and form relationships with those on the margins; offered his time, talents, and gifts to build a more just society; recognized that love is shown more in deeds than words by actively participating in the corporal and spiritual works of mercy; developed a sense of our personal and communal responsibility to care for God’s creation.

Freshman: Jacob Burrell-Kogo '21
Sophomore: Than Waterman '20
Junior: Christopher Palmer '19, Minh Bguyen '19, Harrison Schirk '19
Senior: James Sullivan '18


The winners of the Fr. Pedro Arrupe Award

 

The Rockhurst Senior Class Award of Excellence and Achievement

The senior class chooses one of its own as the recipient of the Senior Class Award of Excellence and Achievement. The citation for this award reads: “recognizing the possession of qualities we hope that others find in us, and having experienced and benefited from his extraordinary devotion to our class and to our school, we, the members of the Class of 2018 proudly award the Rockhurst High School Senior Class Award of Excellence and Achievement.”
 
2018 recipient: William Tampke 
 
The Senior Class Award of Excellence and Achievement was given to senior William Tampke.  He will also serve as the class' commencement speaker.

 

The Carl G. Kloster, S.J. Award

The Carl G. Kloster, S.J. Award was originally known as the “Special R Award”. It was renamed in 1975 to honor Rev. Carl G. Kloster, S.J. who served as principal of Rockhurst High School from 1954 to 1972. Father Kloster also served as president from 1968 until 1975.  The Kloster Award recipient is nominated by the faculty and confirmed by the Graduation Awards Committee and is given to a member of the senior class who is also an “R Award” winner.
The Kloster Award is conferred upon a graduating senior who embodies the spirit and tradition of Rockhurst High school and is a young man who consistently puts the welfare of his fellow students above his own interests.
This award honors a student who is distinguished by his work ethic, excellence in conduct, and outstanding devotion to the school through service to classmates. 

2018 recipient: Sherlock Gong
 
The Carl G. Kloster, S.J. Award was given to to senior Sherlock Gong for his embodiment of a Rockhurst man.

 

The Jesuit Schools Network Award

The Jesuit Schools Network (or JSN) annually recognizes a member of the graduating class in each of the 60 Jesuit Secondary member schools in the United States and Central America. Nominations for this award are solicited from the faculty, and the Graduation Awards Committee confirms the faculty recommendation. The JSN Award is presented to a deserving senior who best represents the ideals of the graduate of a Jesuit High School at the time of graduation. The recipient of the award shall be a young man who is generous with his talents, dedicated to the Gospel message, and devoted to the Christian ideals as enunciated by the founder of the Society of Jesus, St. Ignatius Loyola.
 

2018 recipient: Anthony Kammerer
  
The final award of the assembly, the Jesuit Schools Network Award was given to senior Anthony Kammerer.  It is given annually to the senior who best lives out the ideals of St. Ignatius Loyala.


Watch the Senior Award Presentations above.

Bookmark and Share

Rockhurst High School

Established in 1910 - Ad Majorem Dei Gloriam

9301 State Line Road, Kansas City, MO 64114-3299     816.363.2036